Coverart for item
The Resource Award winning Australian writing, edited by Chloe Brien

Award winning Australian writing, edited by Chloe Brien

Label
Award winning Australian writing
Title
Award winning Australian writing
Statement of responsibility
edited by Chloe Brien
Creator
Contributor
Editor
Subject
Genre
Language
eng
Cataloging source
VMVL
http://library.link/vocab/creatorName
Brien, Chloe
Index
no index present
Literary form
non fiction
http://library.link/vocab/relatedWorkOrContributorName
Brien, Chloe
http://library.link/vocab/subjectName
  • Short stories, Australian
  • Poetry, Australian
Target audience
general
Label
Award winning Australian writing, edited by Chloe Brien
Instantiates
Publication
Carrier category
volume
Carrier category code
nc
Carrier MARC source
rdacarrier
Content category
text
Content type code
txt
Content type MARC source
rdacontent
Contents
  • (Best fiction piece in an Express Media Publication (co-winner))
  • (Michael Thwaites poetry award)
  • Robyn Lance
  • Leaf in my hands
  • (Young Tasmanian writers' prize - Junior section)
  • Freya Cox
  • The breaker
  • (New England thunderbolt prize for crime writing)
  • Bob Wright
  • 1952 : survivors
  • (Poetica Christi press poetry competition)
  • Jessica Yu
  • Christopher Ringrose
  • The elements
  • (QUT postgraduate creative writing prize (co-winner))
  • Laura Elvery
  • Not ending it
  • (Kitchen table poets all poetry competition)
  • John Upton
  • Tangerine sun
  • (Above water anthology prize)
  • Will Whiten
  • A white woman in Ōjin
  • Lost sea voices
  • (Nillumbik Ekphrasis poetry award)
  • Felicity Plunkett
  • Speaking bluntly
  • (Ron Pretty poetry prize)
  • Sarah Rice
  • The rag star
  • (Fellowship of Australian writers Western Australia Stuart-Hadow short story competition)
  • Jim Brigginshaw
  • Someone is misisng
  • (Marjorie Graber-McInnis short story award)
  • (Eastwood/Hills Regional annual literary award - Pauline Walsh Award)
  • Carmel Lillis
  • To swim the purple sea
  • (Alan Marshall short story award - local section (co-winner))
  • Keren Heenan
  • The moon's reminder
  • (Sawtooth ARI writing prize - poetry)
  • Kevin Gillam
  • Ellery Creek
  • (Boroondara literary award)
  • Ashley Thomson
  • Anne Vines
  • The face of the Derwnt
  • (Les Harris short story prize)
  • Ben Walter
  • River
  • (Grace Marion Wilson emerging writers competition)
  • Else Fitzgerald
  • Snowy - the reflection of a river
  • (Coo-ee festival poetry competition - open and overall winner)
  • Brenda Joy
  • Snow in Africa
  • The way of the bush
  • (Lionel Bowen young writers' award - short story section)
  • Jason Cleary-Gorton
  • Tailwind
  • (Write now! YRPL short story competition)
  • Beverley Lello
  • When the future is the past
  • (molong 150th centenary show writing competition)
  • Greg McFarland
  • Loose change
  • (Best fiction piece in an Express Media Publication (co-winner))
  • (Verandah literary award)
  • Nikki Wikinson
  • Easter, Andamooka
  • (Stonnington library what's your story? writing competition)
  • Janeen Samuel
  • Contributors
  • Competitions
  • Elizabeth Kuiper
  • Snake
  • (Alan Marshall short story award - local writers prize (co-winner))
  • Foreword
  • Frances Olive
  • Not fox nor axe
  • (Arts Queensland val vallis award for an unpublished poem)
  • Chole Wilson
  • Little birds
  • (Melaleuca Blue life writing competition)
  • Karen Manwaring
  • Counting stars
  • (Society of women writers Tasmania Robyn Mathison poetry prize)
  • Marilyn Humbert
  • Elizabeth Flux
  • Dancing
  • (Joanne Burns micro-lit award)
  • Nick Couldwell
  • Chalk
  • (Olga Masters short story award)
  • H. T. Thomas
  • Every story must have...
  • (FreeXpresSion literary competition - free verse poetry)
  • David Campbell
  • The appointment
  • Introduction
  • (Victorian young writers award)
  • James Noonan
  • A tick tock heart
  • (Stringybark future times awayrd)
  • Disapol Savetsila
  • I am my own person, standing on the asphalt by a family of fallen plants
  • (Best poetry piece in an Express Media Publication)
  • Emmie Rae
  • Soybeans
  • (John Marsden/Hachette Australia prize - 18-24 fiction category)
  • Chloe Brien
  • Laura Elizabeth Woolett
  • Hangman's Blood
  • (The Stringybark erotic short fiction award)
  • Maria Bonar
  • The man on the moon
  • (E. J. Brady short story competition - Gabo prize)
  • Becky Bunting
  • Last man standing
  • (Alan Marshall award - open section)
  • Michelle Wright
  • Six liporams
  • Round
  • (Rachel Funari prize for fiction)
  • Katelin Farnsworth
  • Nude descending a staircase
  • (KSP poetry award)
  • Shey Marque
  • Post-partum
  • (Hal Porter short story competition)
  • Kerrin O'Sullivan
  • Water's edge
  • (Booranga Prize - Poetry)
  • (Fellowship of Australian writers John Shaw Neilson award)
  • Simon Kennedy
  • Little ray of sunshine
  • (Joseph Furphy commemorative literary prize)
  • Margaret Betts
  • You make it now
  • (Clare writers' festival - the write week! poetry competition)
  • Marjorie Lewis-Jones
  • Blind
  • (Melton short story competition)
  • Mark O'Flynn
  • Christine Mackley
  • Web design
  • (Ned Kelly S. D. Harvey short story award)
  • Emma Viskic
  • Your mother was a dancer
  • (QUT postgraduate creative writing prize (co-winner)
  • Ben Goodfellow
  • Mountain. Predator. Shell
  • (Young Tasmanian writers' prize - senior section)
  • Lily Stojcevski
  • Keh Kut
  • As wasps fly upwards
  • (Australian Book Review Peter Porter poetry prize)
  • Judith Beveridge
  • Vinyl
  • (QUT undergraduate creative writing prize)
  • Jonathan O'Brien
  • Latency
  • {Australian science fiction foundation amateur short story award)
  • Lauren E. Mitchell
  • Stilettos
Control code
000055151920
Dimensions
21 cm.
Extent
334 pages
Isbn
9781922129734
Media category
unmediated
Media MARC source
rdamedia
Media type code
n
System control number
(OCoLC)918899313
Label
Award winning Australian writing, edited by Chloe Brien
Publication
Carrier category
volume
Carrier category code
nc
Carrier MARC source
rdacarrier
Content category
text
Content type code
txt
Content type MARC source
rdacontent
Contents
  • (Best fiction piece in an Express Media Publication (co-winner))
  • (Michael Thwaites poetry award)
  • Robyn Lance
  • Leaf in my hands
  • (Young Tasmanian writers' prize - Junior section)
  • Freya Cox
  • The breaker
  • (New England thunderbolt prize for crime writing)
  • Bob Wright
  • 1952 : survivors
  • (Poetica Christi press poetry competition)
  • Jessica Yu
  • Christopher Ringrose
  • The elements
  • (QUT postgraduate creative writing prize (co-winner))
  • Laura Elvery
  • Not ending it
  • (Kitchen table poets all poetry competition)
  • John Upton
  • Tangerine sun
  • (Above water anthology prize)
  • Will Whiten
  • A white woman in Ōjin
  • Lost sea voices
  • (Nillumbik Ekphrasis poetry award)
  • Felicity Plunkett
  • Speaking bluntly
  • (Ron Pretty poetry prize)
  • Sarah Rice
  • The rag star
  • (Fellowship of Australian writers Western Australia Stuart-Hadow short story competition)
  • Jim Brigginshaw
  • Someone is misisng
  • (Marjorie Graber-McInnis short story award)
  • (Eastwood/Hills Regional annual literary award - Pauline Walsh Award)
  • Carmel Lillis
  • To swim the purple sea
  • (Alan Marshall short story award - local section (co-winner))
  • Keren Heenan
  • The moon's reminder
  • (Sawtooth ARI writing prize - poetry)
  • Kevin Gillam
  • Ellery Creek
  • (Boroondara literary award)
  • Ashley Thomson
  • Anne Vines
  • The face of the Derwnt
  • (Les Harris short story prize)
  • Ben Walter
  • River
  • (Grace Marion Wilson emerging writers competition)
  • Else Fitzgerald
  • Snowy - the reflection of a river
  • (Coo-ee festival poetry competition - open and overall winner)
  • Brenda Joy
  • Snow in Africa
  • The way of the bush
  • (Lionel Bowen young writers' award - short story section)
  • Jason Cleary-Gorton
  • Tailwind
  • (Write now! YRPL short story competition)
  • Beverley Lello
  • When the future is the past
  • (molong 150th centenary show writing competition)
  • Greg McFarland
  • Loose change
  • (Best fiction piece in an Express Media Publication (co-winner))
  • (Verandah literary award)
  • Nikki Wikinson
  • Easter, Andamooka
  • (Stonnington library what's your story? writing competition)
  • Janeen Samuel
  • Contributors
  • Competitions
  • Elizabeth Kuiper
  • Snake
  • (Alan Marshall short story award - local writers prize (co-winner))
  • Foreword
  • Frances Olive
  • Not fox nor axe
  • (Arts Queensland val vallis award for an unpublished poem)
  • Chole Wilson
  • Little birds
  • (Melaleuca Blue life writing competition)
  • Karen Manwaring
  • Counting stars
  • (Society of women writers Tasmania Robyn Mathison poetry prize)
  • Marilyn Humbert
  • Elizabeth Flux
  • Dancing
  • (Joanne Burns micro-lit award)
  • Nick Couldwell
  • Chalk
  • (Olga Masters short story award)
  • H. T. Thomas
  • Every story must have...
  • (FreeXpresSion literary competition - free verse poetry)
  • David Campbell
  • The appointment
  • Introduction
  • (Victorian young writers award)
  • James Noonan
  • A tick tock heart
  • (Stringybark future times awayrd)
  • Disapol Savetsila
  • I am my own person, standing on the asphalt by a family of fallen plants
  • (Best poetry piece in an Express Media Publication)
  • Emmie Rae
  • Soybeans
  • (John Marsden/Hachette Australia prize - 18-24 fiction category)
  • Chloe Brien
  • Laura Elizabeth Woolett
  • Hangman's Blood
  • (The Stringybark erotic short fiction award)
  • Maria Bonar
  • The man on the moon
  • (E. J. Brady short story competition - Gabo prize)
  • Becky Bunting
  • Last man standing
  • (Alan Marshall award - open section)
  • Michelle Wright
  • Six liporams
  • Round
  • (Rachel Funari prize for fiction)
  • Katelin Farnsworth
  • Nude descending a staircase
  • (KSP poetry award)
  • Shey Marque
  • Post-partum
  • (Hal Porter short story competition)
  • Kerrin O'Sullivan
  • Water's edge
  • (Booranga Prize - Poetry)
  • (Fellowship of Australian writers John Shaw Neilson award)
  • Simon Kennedy
  • Little ray of sunshine
  • (Joseph Furphy commemorative literary prize)
  • Margaret Betts
  • You make it now
  • (Clare writers' festival - the write week! poetry competition)
  • Marjorie Lewis-Jones
  • Blind
  • (Melton short story competition)
  • Mark O'Flynn
  • Christine Mackley
  • Web design
  • (Ned Kelly S. D. Harvey short story award)
  • Emma Viskic
  • Your mother was a dancer
  • (QUT postgraduate creative writing prize (co-winner)
  • Ben Goodfellow
  • Mountain. Predator. Shell
  • (Young Tasmanian writers' prize - senior section)
  • Lily Stojcevski
  • Keh Kut
  • As wasps fly upwards
  • (Australian Book Review Peter Porter poetry prize)
  • Judith Beveridge
  • Vinyl
  • (QUT undergraduate creative writing prize)
  • Jonathan O'Brien
  • Latency
  • {Australian science fiction foundation amateur short story award)
  • Lauren E. Mitchell
  • Stilettos
Control code
000055151920
Dimensions
21 cm.
Extent
334 pages
Isbn
9781922129734
Media category
unmediated
Media MARC source
rdamedia
Media type code
n
System control number
(OCoLC)918899313

Library Locations

    • Lionel Bowen Library and Community CentreBorrow it
      669-673 Anzac Parade, Marouba, NSW, 2035, AU
      -33.938111 151.237977
Processing Feedback ...